Dostępność podmiotów publicznych. Czy zdążysz na czas?
19 sierpnia ubiegłego roku zaprezentowane zostały warunki techniczne publikacji i struktura tzw. Deklaracji dostępności. Opracowane przez Ministerstwo Cyfryzacji wytyczne odnoszą się do zawartości, struktury i specyfikacji wspomnianego dokumentu, który – zgodnie z Ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. poz. 848) – do 31 marca bieżącego roku ma pojawić się na witrynach i aplikacja podmiotów publicznych.
Konsekwencje i znaczenie
Usystematyzowanie i ujednolicenie wymogów służyć ma celom porównawczym, szybkiej analizie oraz automatycznemu odczytywaniu materiałów przez specjalne oprogramowanie monitorujące. Zlekceważenie zapisów bądź terminu wiązać się może z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi:
- 5000 zł – niesporządzenie deklaracji lub przygotowanie jej niezgodnie z zasadami, brak dostępności cyfrowej strony podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej,
- 10000 zł – nieuzasadnione i uporczywe niezapewnienie dostępności witryny / aplikacji.
Całość przedsięwzięcia jest niezwykle istotna ze względu na jej przeznaczenie. Deklaracja dostarczyć ma bowiem informacji na temat dostępności podmiotu publicznego. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim dzięki załączonym treściom osoby niepełnosprawne oraz ich bliscy łatwo i szybko dowiedzą się o pomocach czy rozwiązaniach wspierających, które oferują m.in. jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej zawiązku podmiotów oraz niektóre organizacja pozarządowe.
Czym jest dostępność?
Na zakończenie jeszcze kila słów o samej dostępności. Mówimy o niej, gdy strona internetowa czy aplikacja umożliwia każdemu użytkownikami swobodne korzystanie z opublikowanych na niej treści. Materiały muszą być zaprezentowane w sposób zrozumiały, a nawigacja między nimi – logiczna i intuicyjna. Zakres dostępności opiera się na wytycznych WCAG 2.1 AA (Web Content Accessibillity Guidelines) i możemy wśród nich wymienić choćby:
- alternatywę w postaci tekstu,
- dostępność z klawiatury.
- ułatwienia percepcji treści, np. użycie koloru, odpowiedni kontrast, zmiana rozmiaru i zawijanie tekstu,
- możliwość nawigacji, np. tytuły stron, nagłówki i etykiety, cel linku w kontekście, wiele sposób na zlokalizowanie strony,
- dostępność mediów zmiennych w czasie, np. audioskrypcja.
Przypominamy, że wskazane w ustawie podmioty publiczne mają czas na publikację Deklaracji Dostępności jedynie do 31 marca 2020 r. Najwyższy więc czas wdrożyć WCAG 2.1 AA i przygotować wymagany dokument. W przedsięwzięciu tym można oczywiście liczyć na naszą pomoc! Sami oceńcie zaimplementowaną przez nas dostępność dla osób z wadą wzroku – https://bit.ly/2vTrIYL. Zapraszamy do podjęcia współpracy.