Z poprzedniego artykułu dowiedzieliśmy się czym jest kultura pracy oraz jakie znaczenie ma kreatywność. Teraz pora więc na pierwsze wskazówki.
Bardzo często w pracy trzeba liczyć się z naglącymi terminami i wielozadaniowością. Gonitwa myśli jednak nie sprzyja kreatywności. Warto nieco zwolnić i postawić na uważność w podejmowanych działaniach. Pobudza ona do twórczego myślenia i daje chwilę na dokonanie zmian. Szybko da się również zauważyć, że ćwiczenie uważności pozwala na dostrzeżenie rozwiązań, które do tej pory były przed nami zamknięte. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut przerwy od firmowego pędu za realizacją namnażających się zadań. Jeśli wszystko staje się dla kogoś pilne – to niestety długo nie trzeba czekać na wystąpienie wypalenia zawodowego. Ciągła praca nie przyniesie wtedy lepszych efektów, a wręcz przeciwnie. Niestety lista rzeczy do zrobienia stale się wydłuża, co tylko dodatkowo demotywuje i zabija twórcze myślenie. Warto wobec tego dać sobie nieco wytchnienia i robić przerwy dla bycia uważnym / uważną.
Kreatywność można rozwijać na wiele sposobów. Jednym z najbardziej godnych polecenia jest myślenie dywergencyjne. Brzmi to dosyć enigmatycznie, ale nie ma w tym niczego skomplikowanego. Polega na wyszukiwaniu rozmaitych powiązań między poszczególnymi procesami, koncepcjami itd. Nawet jeśli coś zdaje się nie mieć niczego ze sobą wspólnego, warto podjąć wysiłek i znaleźć korelacje. Wspaniale sprawdza się tworzenie współzależności, które pozwalają na pozbycie się konkretnego problemu. Należy przy tym być otwartym optymistą. Bardzo pomaga także ćwiczenie, które polega na wymyślaniu nieszablonowych zastosowań dla różnych przedmiotów. Bardzo stymuluje to mózg i oczywiście sprzyja kreatywności.
Ograniczające jest natomiast opieranie się wyłącznie na jednym rozwiązaniu. Warto wobec tego wykorzystać myślenie dywergencyjne. Oczywiście na początku mogą pojawić się mniejsze lub większe trudności, dlatego należy regularnie ćwiczyć. Jeszcze lepsze efekty uzyska się dzięki zaangażowaniu lewej i prawej półkuli mózgu. Należy skoncentrować się przede wszystkim na zdolności do tworzenia dużej ilości pomysłów opartych na rozmaitych dziedzinach wiedzy. Wspaniale sprawdzają się ćwiczenia syntetyczne. Warto również wykorzystać technikę SCAMPER. Na czym to polega? Istniejący już pomysł zmienia się w celu uzyskania czegoś zupełnie nowego, ale powiązanego z pierwotną wersją.
W kolejnym artykule poruszymy kwestię znanej dobrze już od czasów szkolnych burzy mózgów.