W poprzednim artykule omówiliśmy ćwiczenie uważności oraz myślenie dywergencyjne. Trzy sposoby na rozwijanie kreatywne kultury pracy zamyka burza mózgów.
Skutecznym sposobem na pobudzenie kreatywnego myślenia w grupie jest przeprowadzenie burzy mózgów. Nieszablonowe i horyzontalne myślenie umożliwia znalezienie najskuteczniejszych rozwiązań dla rozmaitych problemów projektowych. Warto ustalić limit czasu i rozpocząć od docelowego problemu. Znaczenie ma powstrzymywanie się od osądzania i krytykowania. Nikt nie powinien być negatywnie nastawiony do przedstawionych idei. Warto wręcz zachęcać do swobodnego wypowiadania się. Jak wiadomo – każdy ma inne poglądy, spojrzenie na świat oraz doświadczenia. Warto to wszystko wykorzystać podczas burzy mózgów, aby znaleźć uzyskać optymalne rozwiązania.
To właśnie opieranie się na pomysłach innych jest kluczowym elementem grupowej burzy mózgów. Jest to także świetna zabawa dla wszystkich pracowników. Całe przedsięwzięcie pozwala też na budowanie lepszych relacji w zespole. Współpraca jest niezwykle ważna i to w każdym aspekcie. Bez niej nie można przecież mówić o dobrze zgranym zespole. Zmniejsza się również efektywność pracy. Jeśli ktoś zmaga się z blokadą własnej kreatywności – nie ma sensu tracić czasu na wymuszanie na sobie wymyślania kolejnych pomysłów. Warto porozmawiać o rozwiązaniu problemów przy jednym stole. Burza mózgów stanowi także podstawę myślenia krytycznego.
Gorąco zachęcamy do pracy z kreatywnością! To naprawdę się opłaca!